Koření známá i neznámá

Historie koření jde ruku v ruce s historií lidstva. Králové pro ně posílali výpravy, kupci riskovali život a majetek, jen aby s ním mohli obchodovat. Vedly se kvůli němu války, celé národy se dostaly do otroctví, objevovaly nové země a kontinenty. Obchod kořením vnesl do dějin romantiku a drama v podobě dobrodružství námořních kapitánů a cestovatelů, kteří se vydávali na pouť za těmito vyhledávanými a drahými podklady. Užívalo se jako platidlo a jeho váha se určovala zlatem. Však i první američtí milionáři byli často obchodníci na burze s koření.

spices11

Užívání koření se váže až k samým počátkům historie lidstva. První lidé obalovali potraviny listy keřů a bylin a někdy v té době zjistili, že některé rostliny dodají jídlu příjemnou chuť a mají schopnost zpomalit kažení potravin. A tak začali také experimentovat s plody, květy, ořechy a kůrou.

První archeologické nálezy, dokládající užití koření, pocházejí z doby neolitu. V té době se kořenilo hlavně kmínem a mákem. Nejstarší písemné zprávy o užívání koření pocházejí z Číny, z první poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem.

Podle zápisů na svitcích papyru z roku 1500 př. n. l. používali staří Egypťané celou řadu druhů koření nejen k léčení, ale i k přípravě jídel, nápojů a kosmetice. Prostřednictvím Arabů, kteří byli obchodně spojeni s jihoasijskými zeměmi, měli Egypťané k dispozici cizokrajné koření.

koreni1

Významné místo zaujímalo koření i ve starém Řecku. Od Řeků převzali znalosti Římané. Obchod s kořením měl během staletí období úpadku i vzestupu. V Asii byla cena koření vysoká, ale na Západě byla cena koření vážena zlatem. Dlouhou dobu ovládali trh s kořením Benátčané, kteří se dělili o zisky s muslimskými obchodníky. Nejvzácnější koření – hřebíček, muškátový oříšek, pepř,zázvor, skořice,vanilka, pocházejí z horských oblastí a produkují se v tropických zemích Asie,Afriky a Ameriky. Vzhledem k snadnému uchovávání a velmi vysoké ceně bylo koření ideálním artiklem pro zámořský obchod.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: