Quinoa

Nedávno jsem při vybírání surovin narazil na plodinu, kterou si matně pamatuji z Peru a to na QUINOU. Co tedy tato plodina je a co s ní jde vlastně dělat?

quinoa2

Tato nenáročná a odolná vysokohorská plodina s téměř 6 tisíc let dlouhou tradicí představovala od nepaměti hlavní složku potravy obyvatel andské oblasti Jižní Ameriky.Název v dnešní podobě pochází ze spojení španělského hláskování kečuánského jména. Rostlina byla také domorodými obyvateli hojně využívána k posvátným náboženským obřadům. Například Inkové, kteří dodržovali rituál posvěcení pole před prvním sázením v sezóně, používali k tomuto účelu zrnka quinoe a náčiní ze zlata.

Zrna quinoy:quinoa

 • mají vysokou nutriční hodnotu
 • neobsahují lepek
 • mimořádně vysoký podíl bílkovin, minerálních látek
 • a mastných kyselin
 • jsou zdrojem vitamínů A, B2, E a dokonce vitamínu C
 • obsahují mnoho minerálních látek, jako třeba vápník, železo, měď, fosfor, hořčík, zinek, draslík aj. Navíc obsahují i kyselinu listovou
 • v neposlední řadě jsou zdrojem vlákniny.
 • jsou velmi lehce stravitelná.
 • Qunioa jako novinka v kuchyni

  Quinoa není nijak náročná na přípravu a vyznačuje se příjemně lehkou, nadýchanou strukturou. Po uvaření má jemnou, lehce oříškovou chuť a představuje výbornou alternativu k bílé rýži či kuskusu. Lze ji také pomlít a použít jako mouku třeba na přípravu palačinek. Pokud byste nepopužili kupovanou quinoa v krabici či pytlíku, je nezbytné se nejdříve zbavit saponinů. Proto se zrnka namáčejí na několik hodin do vody, která se posléze vymění za čerstvou a zrna se v ní znovu nechají namočená.

  Obvykle se vaří stejně jako rýže (2 šálky vody na 1 šálek quinoy) po dobu 14 – 18 minut. Uvařená quinoa vypadá jako malé naboptnalé zrnko popkornu, měla by být měkká, tzv. „al dente – na skus“. K ochucení je možné použít jakékoliv koření či zeleninu.

  Reklamy

  ~ od kugita on Prosinec 31, 2008.

  Jedna odpověď to “Quinoa”

  1. […] mandlema a hrozinkama. Dlouho jsem váhal nad přílohou, až mi nakonec padl zrak na balíčel s quinou a bylo rozhodnuto. […]

  Zanechat odpověď

  Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

  Logo WordPress.com

  Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Google+ photo

  Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Twitter picture

  Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Facebook photo

  Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Připojování k %s

   
  %d bloggers like this: